Idag har årskurs 6 arbetat med korta bokrecensioner. Efter att vi pratat om upphovsrätt av bilder skrev de recensioner på sina Ipads. Som vanligt så strulade tekniken lite men jag tror att allt löste sig till slut.

Till er som skrivit: Såå kul att läsa. Men jag saknade författare till flera böcker. Glöm inte skriva det. Om man fastnar för er bok och vill hitta den är det bra att känna till författarens namn.

Jag fortsätter att lägga ut resten av recensionerna nästa vecka. Fortsätt skriv  på era recensioner och skicka dem när ni är klara. De som glömt skriva författare kan skicka en kommentar till sin egen text så lägger jag in den kommentaren sedan. Ni kan också gå in och komentera varandras recensioner. Kanske du har läst samma bok och gillade också den. Gå in och skriv det i kommentarsfältet! Trevlig helg! Så ses vi nästa vecka 🙂