Bibblan i skolan

Hellre en bok på bloggen än en bok på hyllan

Äventyrsveckan av Sofia Nordin

Amanda är en tjej som går i sexan. Det där med vänskap är inte någon enkel sak i Amandas klass. Ingen verkar kunna råda bot på mobbningen och elakheterna som några utsätter andra för.  Det är snart sommarlov och klassen ska ut på ett sista äventyr i de Värmländska skogarna tillsammans. En olycka förändrar allt, och ute i skogen spelar det ingen roll vilket märke man har på kläderna eller vem som är coolast på skolan, det handlar om att överleva vildmarken.

Boken läste vi högt för sexorna. Den är spännande och bra och tvingar läsaren att tänka efter en gång till över vad som egentligen är viktigt i livet.. Dessutom får man en dos överlevnadskunskap alldeles gratis!

Boken passar läsare från fyran eller kanske femman.  Den inte är helt lättläst även om den är ganska tunn.

1 kommentar

  1. Jag tycker också att det är en riktigt bra bok därför att man förstår att allt inte behöver vara som det är för alltid. Alla spelar vi roller i ett spel och ibland måste man byta miljö eller situation för att få spela nya roller. Högsta betyg från mig!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

*

© 2018 Bibblan i skolan

Tema av Anders NorenUpp ↑